Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
21 жовтня 2017 року в місті Запоріжжі відбулося виїзне засідання ГО «Асоціація слідчих суддів України» за темою « Тиск на суддів шляхом звинувачення їх в скоєнні злочину».
У заході взяли участь голови судів та судді Запорізького регіону, Одеської, Дніпропетровської, Миколаївської областей, м. Києва, а також адвокати і журналісти регіональних ЗМІ та України.
З вітальним словом до присутніх звернулися голова Апеляційного суду Запорізької області Віктор Городовенко, голова АССУ, голова Київського районного суду міста Одеси Сергій Чванкін, голова Апеляційного суду Дніпропетровської області Наталія Деркач та секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентина Щепоткіна, які подякували усіх присутнім та побажали плідної праці у обговоренні такої важливої теми.
Сергій Чванкін - голова АССУ виступив з доповіддю « Безпідставне внесення відомостей до ЄРДР щодо суддів – як спосіб тиску».
Доповідач зазначив, що окремі учасники судового процесу, щоб домогтися винесення рішення на свою користь, нехтують правами на апеляційне та касаційне оскарження і звертаються у правоохоронні органи із заявами про вчинення суддею кримінального злочину – винесення завідомо неправосудного рішення.
Також зосередив увагу присутніх, що прокуратурою Одеської області з 01.01.2017 по 25.09.2017 року в ЄРДР внесені відомості і зареєстровано 47 кримінальних проваджень за ст. 375 КК України та жодне кримінальне провадження, зареєстроване в поточному році, з обвинувальним актом до суду не було направлено.
-Згідно даним реєстру повідомлень суддів про втручання в їх діяльність, тільки за 4 місяці (червень-вересень) до Вищої ради правосуддя звернулися 90 суддів», - зазначив доповідач.
З доповіддю щодо відповідності складу злочину, передбаченого ст.375 КК України міжнародним стандартам виступив голова Апеляційного суду Запорізької області Віктор Городовенко.
Доповідач звернув увагу присутніх, що тема сьогоднішнього заходу є надзвичайно актуальною та хвилюючою, адже відносно двох суддів Запорізького регіону внесено відомості в ЄРДР. Приводом стало застосування суддями помилкової конструкції статті 303 КПК України. Одне з рішень скасовано апеляційним судом, який і зазначив на цю помилковість. Однак, ця помилковість не може вважатися навмисною.
- Сьогодні ми вже говоримо про верховенство права, а не верховенство закону – це європейський підхід. Слідчий суддя має використовувати весь можливий інструментарій. Верховенство права - це принцип законності. Пошук способу захисту права може бути сприйнято як злочин, якщо відходить від Конституції. Але якщо права учасників процесу збережені? Нам потрібно знайти в цьому питанні спільну відповідь у суспільстві, та на моє переконання, треба звертатися до Європейської Конвенції з прав людини - наголосив Віктор Городовенко.
Секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентина Щепоткіна подякувала за можливість зустрічі із суддями, які стоять у самих витоків кримінального провадження та зазначила, що від роботи саме слідчих суддів залежить дуже багато.
- Жодне кримінальне провадження не має можливості завершитися вироком, якщо слідчий суддя допустив помилку. І взагалі таке провадження не має права на процесуальне життя.
Доповідач зауважила, що судді досить рідко звертаються за захистом своїх прав до Вищої ради правосуддя; за січень-травень 2017р. надійшло 124 звернення про тиск.
- На сьогоднішній день втручання у діяльність органів судочинства стало суспільною нормою, - відзначила голова Апеляційного суду Дніпропетровської області Наталя Деркач. – Хоча приписи міжнародних актів свідчать, що судова система повинна бути незалежною. Зараз проходить судова реформа, більшу її частину ми вже пройшли. Ми дивимося вперед і я впевнена, що судова система буде найкраща, незалежна… І буде верховенство права.
У ході засідання з доповідями виступили суддя Київського районного суду м. Одеси – Ігор Борщов, голова Центрального суду м. Миколаєва - Галина Подзігун, голова Саксаганського районного суду м. Кривий Ріг – Олексій Євтушенко, суддя Київського районного суду м. Одеса – Геннадій Войтов, заступник голови Апеляційного суду Запорізької області – Марина Тютюник та секретар судової палати з розгляду кримінальних справ суду Вячеслав Білоконев, адвокати - Олексій Лясковець та Дмитро Гладкий.
За підсумками виїзного засідання АССУ учасники вирішили звернутися до Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, делегатів XIV позачергового з’їзду суддів України із пропозицією розглянути питання захисту суддів та охорони судів у листопаді 2017 року на з’їзді з подальшим зверненням до Прем’єр-міністра України та Президента України.